Imigranci na granicy polsko-białoruskiej. Interweniuje wojsko

Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA oświadczył we wtorek wieczorem, że granica RP z Białorusią jest już zabezpieczona. Od kilku dni, jak dodał Wąsik, polską Straż Graniczną wspomagają żołnierze Wojska Polskiego w liczbie 1000 osób. Sprawdź, co jeszcze przekazywał we wtorek minister Wąsik.

Minister Wąsik zamieścił swoją wypowiedź w serwisie mediów społecznościowych Twitter, jako ripostę do uwag posła Roberta Winnickiego. Poseł również na Twitterze pisał, jakoby podległa Wąsikowi Straż Graniczna, nie radziła sobie z napływem imigrantów z terytorium Białorusi do Polski. To Winnicki zasugerował w swoim wpisie, że konieczne jest wsparcie służb granicznych MSWiA ze strony armii. Pisał też, że jest to konieczne ze względu na destabilizację niektórych regionów w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

We wtorkowy wieczór wiceminister Maciej Wąski pisał na Twitterze, że wojsko pilnuje polsko-białoruskiej granicy już tydzień. Twierdził, że granica jest bezpieczna oraz że podległe mu służby są skuteczne i działają błyskawicznie.

Również w ten sam wtorek Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że w sierpniu granicę z Białorusią próbowało przekroczyć prawie 2 tys. nielegalnych imigrantów. Z tej liczby prawie 1,2 tys. przypadkom udało się zapobiec, a 760 osób zatrzymano i umieszczono w specjalnych ośrodkach.

Podlaska witryna isokolka.eu opublikowała film z zatrzymania imigrantów. Na wideo widoczni są uchodźcy przekraczający „zieloną granicę”, a za nimi, już na Białorusi widać uzbrojonych i umundurowanych mężczyzn z psami.

Poniżej materiał filmowy:

Imigranci na granicy polsko-białoruskiej – wieści z rządu

Również we wtorek rząd zadecydował o przyjęciu stworzonego przez MSWiA projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz o udzielaniu im ochrony w Rzeczpospolitej Polskiej. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że zmiany mają za zadanie dopasowanie regulacji do obecnej dynamiki migracji na zewnętrznych granicach UE.

W ciągu ostatniego okresu na granicy UE z Białorusią bardzo szybko wzrosła liczba incydentów z udziałem nielegalnych imigrantów m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku. Litwa, na którą przedostaje się największa liczba uchodźców, przypisuje Białorusi rolę organizatora przerzutu ludzi przez granicę jako elementu wojny hybrydowej.

Sytuacja migracyjna na granicy Białorusi z Łotwą i Polską zaostrzyła się po tym, gdy Litwa wprowadziła regulacje dające możliwość temu państwu odsyłanie imigrantów z powrotem na Białoruś. Po Litwie podobne przepisy oraz stan wyjątkowy na granicy wprowadziła Łotwa.

Polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oświadczył, że nasze służby kontrolują sytuację na granicy z Białorusią.

Za: niezależna.pl

RealiaOnline Team

RealiaOnline Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *