Amerykańska armia używała podróbek urządzeń Cisco

cisco nexus

Służby USA wykryły oszustwo na wielką skalę w sprzedaży armii sprzętu sieciowego. Siły zbrojne zostały oszukane na setki milionów dolarów.

Amerykański Departament Sprawiedliwości nie podał szczegółów dotyczących sposobu, w jaki wojsko amerykańskie nabyło podrabiany sprzęt. Nie znana jest także liczba dostarczonych fałszywych urządzeń. W internecie działa wielu sprzedawców, np. na Amazonie czy eBayu, oferujących podejrzane technologie. Musi niepokoić, gdy instytucje rządowe, zwłaszcza wojskowe, korzystają z takich zakupów.

Przeczytaj też: Darmowy antywirus na komputer. Przegląd aplikacji

Przeczytaj też: Komunikator Session. Aplikacja chroniąca prywatność

Urzędnicy poinformowali, że fałszywe urządzenia pojawiły się w krytycznych zastosowaniach wojskowych i rządowych. Lista zastosowań obejmuje systemy informacji niejawnych, stosowanych w operacjach bojowych i innych działaniach US Navy, US Air Force i US Army. Platformy, na których wojsko użyło fałszywek, to m.in. myśliwce F-15, F-18 i F-22, śmigłowce AH-64 Apache, samoloty patrolowe P-8 oraz bombowce B-52 Stratofortress.

Do publicznej wiadomości podano dane osoby, którą skazano na karę więzienia za sprzedaż wojsku podróbek urządzeń. Przestępcą okazał się Onur Aksoy, znany również jako Ron Aksoy lub Dave Durden. Aksoy w dniu 5 czerwca 2023 r. przyznał się do dwóch przypadków sprzedaży fałszywego sprzętu oraz do oszustw pocztowych i elektronicznych. W akcie oskarżenia stwierdzono między innymi, że Aksoy sprzedał wojsku „zwykle starsze, niższe modele lub tańsze produkty Cisco”, które zmodyfikowano, aby wyglądały na nowsze lub przypominały wyższe modele. Stosowano również pirackie oprogramowanie i przerabianie sprzętu przy użyciu „nieautoryzowanych, niskiej jakości i zawodnych komponentów”.

Wyrok, ogłoszony 1 maja, obejmuje nakaz zapłaty 100 milionów dolarów na rzecz koncernu Cisco, grzywnę w wysokości 40 000 dolarów i trzy lata ograniczenia wolności. Departament Sprawiedliwości stwierdził też, że Aksoy będzie zobowiązany do rekompensaty finansowej dla poszkodowanych, którą sąd ustali w przyszłości.

Źródło: arstechnica.com

Mateusz Chmiel

Mateusz Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *