Na stronie Polskiego Radia czytamy, że litewskie koleje zablokowały tranzyt wielu towarów do Obwodu Kaliningradzkiego. Litewscy kolejarze wprowadzili te ograniczenia w związku z sankcjami, które zostały nałożone na Rosję po jej agresji na Ukrainę.
Według gubernatora obwodu Antona Alichanowa jest to „duszenie regionu”. Alichanow powiedział, że na skutek litewskiej decyzji transport do i z obwodu zostanie ograniczony w 40 do 50%. Gubernator uważa, że litewska blokada jest poważnym naruszeniem prawa do wolnego transportu towarów. Stwierdził też, że zostaną podjęte zabiegi w celu jej usunięcia, chociaż nie sprecyzował, co miałoby to oznaczać. Gdyby nie udało się to w rozsądnym czasie, władze obwodu będą starać się zorganizować zaopatrzenie drogą morską, do czego będzie potrzebna większa liczba statków.
Nie ograniczono przewozu ludzi
Obecnie przez Litwę nie można przewieźć do Obwodu Kaliningradzkiego między innymi materiałów budowlanych, w tym cementu i wyrobów metalowych. Nie został zablokowany kolejowy transport osobowy i pasażerowie do obwodu jeżdżą koleją bez zakłóceń. Transport lotniczy odbywa się tylko nad Morzem Bałtyckim, bo UE zablokowała swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.
Na skutek sankcji zaczyna brakować w Rosji towarów
Już na początku czerwca rosyjskie niezależne media informowały o problemach z zaopatrzeniem w kawę i herbatę. Rosyjskie zapasy tych artykułów mają wystarczyć do września.
Wiele firm przewozowych nie chce uczestniczyć w transporcie towarów do Rosji, bo obawiają się konsekwencji złamania sankcji. Dlatego dostawy do tego kraju trwają obecnie trzy razy dłużej niż przed wojną. Armatorzy statków handlowych nie chcą brać kontenerów wysyłanych do Rosji. Rosjanie spodziewają się, że za kilka miesięcy sytuacja się unormuje i zostaną uruchomione nowe sposoby zaopatrzenia kraju, dzięki między innymi takim krajom jak Turcja i Iran.
Komentarz RO
Dobry ruch Litwy. Trzeba powoli ograniczać możliwości zaopatrywania obwodu przez Rosję, ponieważ stanowi on poważne zagrożenie dla Europy. Należy też postawić pytanie: czy Rosjanie spróbują przełamać blokadę siłą? Naszym zdaniem nie zdobędą się na to. Warto też zastanowić się nad trwałym oderwaniem tego skrawka ziemi od Federacji Rosyjskiej.
Przeczytaj artykuł o możliwym rozłamie w UE i NATO: LINK
Źródło: Polskie Radio