Dorzecze Jeziorki

dorzecze jeziorki

Wycieczkowanie autem mnie odpręża, zwłaszcza w połączeniu z fotoaparatem. Lubię zwiedzać każdą okolicę, małe miejscowości, wsie. Zajechać do lokalnego sklepu, gdzie dostać można tylko to, co jedzą w najbliższych domach 😉 Lubię fotografować przyrodę. Upodobałem sobie szczególnie rzeki, stawy, jeziora czy mokradła. I wcale nie wiem dlaczego. Pamiętam, gdy byłem małym chłopakiem, fascynowały mnie właśnie stawy i życie w nich, które można obserwować z bliska (traszki!). No, ale do rzeczy.

Od roku mieszkam w Piasecznie i przez to tutejsza okolica stała się dla mnie łatwo dostępna. Do Chojnowskich Lasów mam może 2 km w linii prostej. Na niedzielne “wyprawy” foto-krajoznawcze zapuszczam się w okolice Tarczyna, Prażmowa czy Grójca. Któregoś dnia postanowiłem jakoś uregulować swoje działania w tym rejonie oraz stworzyć grupę na Panoramio ze zdjęciami z tej właśnie okolicy. I tu powstał problem – jak nazwać tą grupę? Chciałem, żeby fotki miały jakąś wspólną cechę, najlepiej geograficzną. Nie pasował mi powiat piaseczyński, bo zwiedzam obszar większy. Nie znam nazw żadnych lokalnych historycznych krain. Pomyślałem, skoro lubię sąsiedztwo i widok zbiorników i cieków wodnych, to może hydrografia? W ten oto sposób wpadłem na pomysł, aby rejon swoich eksploracyjnych działań zmieścić w obszarze ograniczonym dorzeczem rzeki Jeziorki.


Jeziorka to malownicza, meandrująca rzeka II rzędu (chodzi chyba o szerokość albo ilość przepływającej wody), lewy dopływ Wisły. Jeziorka ma źródła na terenie powiatu żyrardowskiego, a jej dosyć rozległe dorzecze rozciąga się na powiaty piaseczyński i grójecki. Ujście Jeziorki do Wisły znajduje się koło Konstancina Jeziorny. 


No, ale skoro obszar wybrany i nazwany to może by go zwizualizować? Sięgnąłem do zasobów serwisów kzgw.gov.pl oraz geoportal.gov.pl i na podstawie danych hydrograficznych, topograficznych i administracyjnych stworzylem mapę dorzecza Jeziorki z podkładem z  rastrowej mapy topograficznej oraz z naniesionymi granicami powiatów.


Aby podejrzeć mapę kliknij miniaturę. Mapa w pełnym rozmiarze do pobrania pod tym linkiem: POBIERZ MAPĘ

Skala mapy 1:50000, rozmiar 11905 x 12173 piks, format pliku jpg, waga 104MB.

Damian Braczek

Damian Braczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *