Zapraszamy do lektury przeglądu wydarzeń kończącego się tygodnia. Artykuł zawiera krótkie wzmianki o, naszym zdaniem, najciekawszych wydarzeniach w dniach 7 – 13 listopada 2022 roku.
Niewątpliwie z ukraińskiego, polskiego, ale i europejskiego punktu widzenia jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia jest wyzwolenie Chersonia i okolic oraz ucieczka wojsk rosyjskich za Dniepr. Dzięki temu pod kontrolę rządu w Kijowie wrócił teren o powierzchni około 4600 km². Oznacza to kontynuację procesu wypierania sił Kremla z Ukrainy oraz osłabiania strategicznej pozycji moskiewskiego reżimu.
Może jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każdy sukces wojsk ukraińskich wzmacnia Ukrainę, Polskę oraz inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej w rywalizacji z Moskwą. Ukraińcy z pomocą naszą oraz wielu innych krajów skutecznie powstrzymują kolejny w dziejach marsz imperialnej Rosji na zachód.
Ukraińcy dziękują za pomoc
W kończącym się tygodniu jednym z ważniejszych wydarzeń był wywiad udzielony przez doradcę prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowycza rosyjskiej niezależnej dziennikarce Julii Łatyninej. Arestowycz powiedział w nim między innymi:
Gdyby nie Polska, nie byłoby nas już wśród żywych. Pod każdym względem: humanitarnym, politycznym, wojskowym. Polska de facto uratowała Ukrainę.
Później kontynuował:
Wszystkim Polakom, Polonii, narodowi, przekazuję najniższy ukłon. Bo gdyby nie wy, nas by już fizycznie nie było. Polska dała nam wszystko i osłoniła wszystkim, czym mogła. Nie biorąc pod uwagę strat własnych, zdolności obronnych itd. Inne państwa mówiły, że nie mogą wspierać Ukrainy za cenę zmniejszenia własnego potencjału obronnego. Polacy to zrobili.
W wywiadzie Arestowycz mówi też o wspólnym polsko-ukraińskim projekcie geopolitycznym oraz zagrożeniach we wzajemnych stosunkach, na które trzeba reagować.
Kolejną dobrą wieścią z Ukrainy jest zgoda władz tego kraju na przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacji szczątków polskich ofiar UPA w miejscowości Puźniki na Podolu (dawne województwo tarnopolskie). Ten gest można uznać za kamień milowy na drodze do ostatecznego rozliczenia trudnej polsko-ukraińskiej historii.
Pozostałe informacje z zeszłego tygodnia
- Amerykanie cofnęli Rosji status państwa z gospodarką rynkową. Oznacza to znaczne utrudnienia dla rosyjskich firm w handlu z podmiotami z USA;
- wykryto wadę konstrukcyjną dachu Stadionu Narodowego w Warszawie, obiekt zamknięto do odwołania. Chodzą słuchy, że niedawno skończył się okres gwarancyjny na konstrukcję dachu Stadionu;
- stacja SKY News poinformowała, że wojna na Ukrainie będzie jednym z tematów rozmowy Joe Bidena z Xi Jinpingiem.
Wyrok na Jewgieniju Nużynie
Na koniec przeglądu zostawiliśmy dość makabryczną informację. Ma ona jednak znaczenie dla ogólnego zrozumienia, jakiego typu państwem jest Rosja – naszym zdaniem jest państwem mafijnym.
We wrześniu Ukraińcy pojmali niejakiego Jewgienija Nużyna, byłego więźnia kolonii karnej, którego zaangażowano do grupy Wagnera i walki na Ukrainie. Nużyn, gdy znalazł się w ukraińskiej niewoli, zgłosił się do służby po ukraińskiej stronie. W listopadzie został zamordowany przez wagnerowców uderzeniem dużym młotem.
Jak sam oświadczył tuż przed egzekucją, 11 listopada został porwany z ulicy w Kijowie. Według innej wersji, Ukraińcy nie przyjęli jego propozycji współpracy i Nużyna przekazano Rosjanom podczas jednej z wymian jeńców.
W grupie Wagnera nie przewiduje się poddania wrogowi żywcem. Wagnerowiec ma obowiązek walczyć do końca, a w sytuacji bez wyjścia udawać oddanie się w niewolę i podczas przejęcia przez żołnierzy drugiej strony wysadzić się za pomocą granatów. Niesubordynacja karana jest “sądem” i śmiercią zadaną w okrutny sposób.
Film z egzekucji Nużyna (TYLKO DLA DOROSŁYCH):
Przeczytaj o rekrutacji więźniów do grupy Wagnera i zobacz film: LINK