Naukowcy z NASA prawdopodobnie odkryli na Marsie jezioro. Jest bliźniaczo podobne do jeziora w Turcji. Nazwali je Jezero. Łazik marsjański, który od czwartku nadaje na Ziemię komunikaty, przesłał interesujące zdjęcia.
Marsjański łazik Perseverance, który nadał w czwartek komunikat na Ziemię, nadesłał również informacje o odkrytym na Czerwonej Planecie jeziorze. Obecnie byłe jezioro jest głębokim na 250 m kraterem. Amerykańscy naukowcy podejrzewają, że w przeszłości wpływały do marsjańskiego jeziora dwie rzeki. Jezero zostało wybrane na miejsce lądowania łazika jeszcze w czasie planowania misji.
Marsjańskie jezioro podobne do ziemskiego?
Krater na Marsie przypomina swoją budową ziemskie jezioro Salda położone w Turcji. Naukowcy z NASA domyślają się, co będą zawierać próbki pobrane z dna Jezera przez urządzenia zainstalowane na łaziku Perseverance. Jezero bowiem geologicznie oraz pod względem zawartości minerałów jest bardzo podobne do Saldy.
Eksperci amerykańskiej agencji twierdzą, że turecki zbiornik Salda zawiera na dnie minerały węglanowe podobne do minerałów z Marsa. Na Ziemi tylko Salda zawiera takie minerały.
NASA być może odkryje kosmiczne życie.
Jeśli okaże się, że marsjańskie Jezero rzeczywiście było jeziorem, być może znajdziemy się o krok od odkrycia śladów życia na Czerwonej Planecie. Mogą to być pozostałości różnych organizmów, np. mikrobów, które zostaną wykryte przez specjalistyczne sensory łazika. Wiele wskazuje na to, że takie ślady uda się zidentyfikować, ponieważ linia brzegowa marsjańskiego krateru zawiera obiecujące osady. Naukowcy z NASA uważają, że to w nich mogą znajdować się biosygnatury dawnego życia.
Lot łazika za 2,4 mld dolarów.
Misja Perseverance kosztowała około 2,4 mld dolarów. Większa część tej kwoty to wartość sprzętu znajdującego się na pokładzie marsjańskiego pojazdu. Znajdują się tam między innymi nadajniki, mikrofony i kamery, a także specjalistyczne instrumenty. Wg NASA, Perseverance nie tylko będzie robił zdjęcia i nagrywał ewentualne dźwięki, ale także pobierał próbki z podłoża. Po powrocie na Ziemię marsjański grunt zostanie poddany dokładnej analizie.